دسته بندی مطالب
اوج مصرف روز پنجشنبه مورخ 1401/02/29
ساعت 15:02 6718 مگاوات
مشابه مصرف در سال قبل 7364 مگاوات
درصد رشد نسبت به سال قبل 9.6%- درصد
تاریخچه
تاریخچه مدیریت بحران و پدافندغیرعامل :
با توجه به اهمیت موضوع و تاکیدات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبنی بر عملی کردن تدابیر و تمهیدات پدافندغیرعامل در کشور کمیته مدیریت بحران و پدافندغیرعامل در سال 1383 در شرکت برق منطقه ای خوزستان در راستای انجام طرح های پیشگیری و مقابله با حوادث طبیعی و مطابق با سیاست های کلی نظام به منظور افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، تسهیل مدیریت بحران، ارتقای پایداری ملی در برابر انواع تهدید و اقدامات خصمانه دشمن شروع به کار کرد. 
کمیته مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای خوزستان با اتخاذ تدابیر و تمهیدات ویژه علاوه بر انجام فعالیت های پژوهشی و مطالعاتی در برخی از پستهای مهم، برای شناخت تهدیدات و کاهش آسیب پذیری مراکز ثقل تحت مسئولیت و افزایش آمادگی مقابله با بحران، اقدام به برگزاری رزمایش، همایش و دوره آموزشی کوتاه مدت در بخش های تولید، انتقال و دیسپاچینگ با هدف ارتقاء دانش مدیران و پرسنل مرتبط نموده است.
تاریخچه HSE:
1- نخستین بار سقراط در سده چهارم پیش از میلاد مسمومیت کارگران با سرب را تشخیص داد.
2- یکی از نخستین شواهد کنترل مخاطرات کار مربوط به دوران روم باستان به سده دوم پیش از میلاد است. در آن زمان معدنچیان با استفاده از پارچه ای جلو دهان خود را می بستند تا از استنشاق گردوغبار جلوگیری نمایند.
3- پس از انقلاب صنعتی (در نیمه دوم سده هیجدهم) با رشد چشمگیر صنعت و فنآوری (تکنولوژی) انسان معاصر در معرض خطرات و تهدیدها و حوادث ناشی از کار قرار گرفت و در این زمان مفهوم ایمنی صنعتی بوجود آمد.
4- در سال 1919 سازمان بین المللی کار ILO تأسیس شد و کشور ایران از نخستین سال تشکیل عضو آن سازمان گردید و شروع فعالیتهای رسمی در زمینه ایمنی و بهداشت کار در ایران به سال 1946 همزمان با تشکیل وزارت کار و امور اجتماعی و تدوین قانون کار بر می گردد.
5- از سال 1940 به بعد مفاهیم ایمنی سیستم به کار گرفته شد.( ایمنی سیستم، فرایند به کار بردن مهارت های فنی مدیریتی ویژه به منظور شناسایی و کنترل نظام مند خطرات در سرتاسر دوره عمر یک پروژه، برنامه یا فعالیت خاص می باشد.)
6- در سال 1953 در ژنو کمیته مشترک سازمان بهداشت جهانی (W.H.O) و سازمان بین المللی کار (I.L.O) تشکیل شد.
7- سیستم های مدیریتی از اواخر قرن بیستم با تدوین استانداردهای مدیریتی توسط سازمان جهانی استاندارد ISO ایجاد گردید.
8- در سال های اخیر دانشمندان و محققان ایمنی بر استفاده از رویکرد ایمنی مبتنی بر رفتار متمرکز شده اند. در این رویکرد سعی بر آن است تا با بهره گیری از ابزارهایی نظیر ارتقاء فرهنگی, ایمنی و بهداشت کار با استفاده از کنترل های درونی و تعهد قلبی افراد (در سطوح مختلف سازمان) بهبود یابد. 
9- از بدو تأسیس سازمان آب و برق خوزستان در سال 1339و صنعت برق ایران موضوع ایمنی کارکنان و تأسیسات مورد توجه بوده است و در شرکت برق منطقه ای خوزستان از سال 1383 رویکرد سیستمی و استقرار سیستم های مدیریت HSE پیگیری می گردد. 
تاریخ به روز رسانی:
1398/06/04
تعداد بازدید صفحه:
6215
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه