دسته بندی مطالب
اوج مصرف روز شنبه مورخ 1401/05/15
ساعت 16:54 8723 مگاوات
مشابه مصرف در سال قبل 8015 مگاوات
درصد رشد نسبت به سال قبل 8.83% درصد
تاریخچه صنعت برق
استفاده از صنعت برق در خوزستان به سالهای اکتشاف اولین حوزه های نفت در مسجد سلیمان مربوط میگردد . اولین روشنایی برق در خوزستان در شهر مسجد سلیمان و همزمان با فوران اولین چاه نفت (چاه نمره یک) در سال 1908 میلادی مطابق با 1287 خورشیدی توسط شرکت نفت ایران و انگلیس بود که در ابتدا کارخانه برق 600 کیلوواتی (مولدهای بخار) در مسجدسلیمان در ناحیه تمبی تاسیس گردید. موتورهای پمپاژ آب نصب شده در محل گدارلند در کنار کارون که آب مورد نیاز کارخانه برق تمبی مسجد سلیمان را پمپاژ می کردند 350 اسب بخار دورانی بودند و آب را با فشار 800 پوند در هر سانتیمتر مربع از محل گدارلند در کنار کارون به بالای کوه سرگچ مسجدسلیمان پمپاژ می کردند و در بالای کوه در مخازن ذخیره شده تا در دیگها به بخار تبدیل نماید و سپس بخار حاصل توربین ها را به حرکت درآورده حرکت توربین به ژنراتورها منتقل و انرژی الکتریکی (برق) ایجاد می نمود . این موتورپمپها از مدرن ترین موتورپمپهای دنیا بودند و هنوز پس از سالها آثار محل نصب پمپها و لوله های آهنی که آب کارون توسط این پمپها به داخل آنها هدایت میشد در محل پل گدارلند در سمت چپ رودخانه کارون در دره ای عمیق که کوه سرگچ یک طرف آنرا احاطه کرده و کارون در عمیق ترین نقطه آن در حال حرکت است مشاهده می شود .

در شهر اهواز مرحوم حاج میرزا حسین خان موقر بوشهری در ابتدای سال 1308 با خرید یکدستگاه ژنراتور DC (دی-سی) جریان مستقیم (بر خلاف AC) با قدرت 100 کیلووات که سوخت آن گازوئیل (سوخت فسیلی) بود از شرکت زیمنس آلمان و نصب آن در کاروانسرایی در خیابان سیروس فعلی (مجاهدین موازی خیابان امامی بین خیابانهای نظامی و 24 متری) موسسه الکتریکی موقر (موسسه الکتریک ناصری) را بنا نهاد . بهای برق موسسه برق موقر بشرح زیر محاسبه و قبض صادر می شد .
1 - چراغ (لامپ) 40 شمعی (40 واتی) هر عدد ز قرار 10 قران(رط) ماهیانه
2 - چراغ 60 شمعی (60 واتی) از قرار هر عدد ماهیانه 16 قران (ریال) ماهیانه
3 - بادبزن سقفی 45 ریال
4 - بادبزن میزی 40 ریال

مدیریت موسسه برق موقر به عهده فردی بنام عبدالله آتشکده دزفولی بود و در بدو مر حدود 200 شعله لامپ برق به منازل افراد سرشناس واگذار گردید . بیشترین این افراد ساکنین اطراف ژنراتور بودند برقها فاقد پایه های بتونی (سیمانی) یا چوبی یا آهنی بود و فقط با مقره های چینی بلند که میخ بزرگی برای فرو رفتن در دیوارها داشت بداخل دیوار خانه ها فرورفته و سیم و کابل برق را دور این مقره ها پیچانده بودند کنتور نیز وجود نداشت فقط در سر چهارراهها بر حسب اجبار از پایه های آهنی نمره 10 و 12 استفاده میکردند. در پایان سال 1308 شمسی موقر با خرید تعدادی کنتور تکفاز 5 آمپر مردم را مجبور به استفاده از کنتور نمود و از سال 1309 مصرف مشترکین طبق کشورهای منصوبه و از قرار هر کیلووات ساعت 2 ریال محاسبه و دریافت می شد . دریافت بهای برق نقدی بود و فرد دریافت کننده صبح زود بعد بایستی وجوه را به حساب جاری بانک شرکت واریز می کرد .

طی سال 1312 تا 1316 محدوده ای از شهر اهواز از طریق چند مولد دیزلی 250 کیلوواتی توسط یک شرکت خصوصی و سپس با نصب دو مولد به ظرفیت 500 کیلووات در محل کارخانه ریسندگی و به وسیله خط 6 کیلوولتی برقدار شد . در سال 1316 توسط سهامداران کارخانه ریسندگی اهواز شرکت سهامی برق اهواز تاسیس گردید . این شرکت با سرمایه ای معادل 1.500.000 ریال دایر و به شماره 31 در دفتر اداره ثبت کل اسناد اهواز به ثبت رسید . نوع شرکت سهامی خاص و سهامداران آن اغلب همان سهامداران کارخانه ریسندگی بودند . 4 نفر باسامی ابوالقاسم بهبهانی ، سید مجید علوی شوشتری ، محمد تقی دهدشت اصفهانی و حاج عبدالله فتحی دزفولی به عنوان هیئت مدیره جدید انتخاب و مشغول کار شدند .

هیئت مذکور در جلسه مورخ 20/9/1316 یکی از مدیران خوشنام و مورد اعتماد شرکت ریسندگی اهواز بنام حاج میرزا آقا مستوفی شوشتری را بعنوان مدیرعامل تعیین می نماید . فعالیت شرکت سهامی برق اهواز تا اردیبهشت ماه سال 1338 که تاسیسات این شرکت به موسسه عمران خوزستان Khuzestan Development Service = KDS واگذار گردید ، ادامه داشت .

در سال 1337 توسط شرکت نفت یک خط 132 کیلوولت به طول 113 کیلومتر بین آبادان و اهواز احداث شد و برق مازاد پالایشگاه آبادان را به اهواز منتقل نمود و بالاخره در سال 1342 توسط برق سد دز به شبکه سراسری کشور پیوست . در سال 1314 شهر شوشتر با استفاده از مولد نیروگاه برق آبی که بوسیله نیروی محرکه حاصل از آبشارهای شوشتر کار می کرد بنام موسسه برق نمکی (مرحوم حاج نمکی) با ولتاژ 110 ولت برقدار گردید و تا سال 1327 برق مورد نیاز شوشتر را تامین می کرد و بعد از سال 1327 موسسه برق مستوفی زاده با استفاده از همان تاسیسات ولتاژ 220 ولت دایر و توسط مرحوم مستوفی زاده نیروگاه برق آبی شوشتر تمام شهر شوشتر برقدار گردید که تا زمان انتقال برق از سد دز ادامه یافت . سایر شهرهای خرمشهر ، دزفول ، اندیمشک به تدریج از طریق بخش خصوصی بصورت محدود تامین برق شدند .

به لحاظ شرایط اقلیمی و موقعیت طبیعی مناسب استان خوزستان و ضرورت بهره برداری از منابع غنی و عظیم آب و خاک در سال 1336 جهت اجرای طرح های جامع عمران خوزستان ، موسسه عمران خوزستان با مدیریت کارشناسان آمریکایی Khuzestan (Development Resource(KDS ایجاد شد . در اوایل سال 1339 طبق قانونی که از مجلس وقت گذشت سازمان آب و برق خوزستان به عنوان اولین سازمان مدرن عمرانی در کشور تاسیس و شروع به کار نمود . بزرگترین تحول در طول 44 سال سازمان آب و برق خوزستان با جدا شدن شرکت سهامی برق منطقه ای خوزستان در سال 1382 به وقوع پیوسته است .

 
این شرکت مسئولیت تولید وانتقال نیروی برق را در سطح پراکنده دو استان خوزستان و کهگیلوبه و بویراحمد در مساحتی حدود 81 هزار کیلومتر مربع به عهده دارد ، آقای مهندس کریمی بعنوان اولین مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان در سال 1382 مشغول فعالیت شده است .

در نیمه دوم سال 1371 در اجرای سیاست عدم تمرکز و ایجاد شرکت های مستقل در زمینه تولید ، بهره برداری و نگهداری ، تعمیرات و نوسازی نیروگاه ها دو شرکت تولید نیروی برق شامل : نیروگاه حرارتی رامین و نیروگاه حرارتی زرگان تحت نظارت مستقیم سازمان شروع به فعالیت نمودند . همچنین در سال 1382 شرکت نیروگاههای گازی جنوبغرب (نیروگاه آبادان) مورد بهره برداری قرار گرفت . در زمینه توزیع با شروع فعالیت دو شرکت توزیع نیروی برق در دواستان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد عملا بهره برداری از شبکه های توزیع برق به عهده دو شرکت فوق الذکر با نظارت مستقیم واحد برق استان خوزستان قرار گرفت و در اواخر سال 1375 با جدا شدن شرکت توزیع نیروی برق اهواز از شرکت توزیع نیروی برق خوزستان سه شرکت نامبرده مسئولیت توزیع نیروی برق در استان های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد را عهده دار شدند . همچنین در اواخر سال 80 نیز بخش تعمیرات انتقال نیرو از مجموعه واحد برق جدا و با عنوان شرکت تعمیر و نگهداری تاسیسات برق و ایستگاههای انتقال و فوق توزیع خوزستان تشکیل و آغاز بکار نمود و در سال 1381 شرکت نوسازی کاران با جدا شدن از معاونت طرحهای توسعه برق به منظور توسعه و نوسازی شبکه انتقال تشکیل و مشغول فعالیت شده است .
.  بعد از آن نیروگاه زرگان به بخش خصوصی منتقل گردید و از مهر ماه 1387 نیز شرکت مدیریت تولید نیروگاههای گازی جنوبغرب( آبادان) به بخش خصوصی منتل گردید.  از سال 1387 شرکتهای توزیع از شرکت برق منطقه ای بطور کامل منفک و بصورت مستقل و زیر نظر شرکت توانیر مشغول بکار شدند.   و در حال حاضر شرکت مدیریت تولید برق اهواز ( رامین ) زیر نظر شرکت برق منطقه ای خوزستان مشغول فعالیت میباشد.  از سال 1385 آقای مهندس مجید صالحی به عنوان مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خوزستان  بمدت دو سال این مسئولیت را عهده دار بودند و از سال 1387آقای مهندس مسعود معین پور و از اسفند ماه سال 1391 آقای مهندس محمود جانقربان به عنوان مدیر عامل مشغول بکار شدند.

همچنين از فروردين ماه سال 1395 آقای مهندس محمود دشت بزرگ  مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خوزستان مي باشند.
تاریخ به روزرسانی:
1396/11/28
تعداد بازدید صفحه:
13723
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه