دسته بندی مطالب
اوج مصرف روز چهارشنبه مورخ 1398/04/26
ساعت 15:46 7521 مگاوات
مشابه مصرف در سال قبل 7621 مگاوات
درصد رشد نسبت به سال قبل %1.3- درصد
تاریخچه HSE
 
HSE در یک نگاه
درزمان­های دور و پیش از اختراع دستگاه بخار و برق، ابزار و ماشین­های مورد استفاده انسان­ها در محیط کار به کمک نیروی دست به حرکت درمی­آمد و بیشتر حوادث و خطرات محیط مربوط به سقوط افراد از ارتفاعات، مجروح شدن به وسیله ابزارهای دستی و یا مسموم شدن در اثر تماس و استنشاق مواد و بخارات سمی بود ولی پیشرفت علم و تکنولوژی با افزایش خطرات و بیماری­ها و در پی آن افزایش حوادث همراه شد و مشخص شد که اینها به گونه­ای به یکدیگر متصل هستند. به جهت اهمیت این موضوع می بینیم که در آمریکا قانون کار که در سال 1970 تصویب شده است. بخشی تحت عنوان حق دانستن(Right to know) گنجانده شده است که بر حق کارکنان و کارگران نسبت به شناخت خطرات و مشکلات محیط کارشان تصریح دارد. این مساله یکی از حقوق کارکنان است و باید توسط کارفرمایان به آگاهی آنان برسد تا بدانند در چه محیطی کار می کنند.
ضرورت وجود ایمنی
بر اساس اعلام سازمان بین المللی کار در هر سال 250 میلیون حادثه ناشی از کار اتفاق می افتد و در صورت تبدیل این تعداد حادثه به روز ساعت دقیقه و ثانیه باید بگوییم که در هر ثانیه 8 حادثه در جهان رخ می دهد و اگر قربانی هر حادثه را فقط یک نفر در نظر بگیریم مفهوم آن، این است که در هر ثانیه دست کم سلامتی هشت نفر به خطر می افتد. همه می دانیم که در بسیاری از موارد ممکن است یک مورد حادثه رخ دهد ولی تلفات آن بیش از یک نفر باشد. ضمن اینکه آمار ذکر شده آمار حوادث ثبت شده در سازمان های ذی صلاح است در حالی که حوادث زیادی رخ می­دهد که هیچ مرجعی آنها را ثبت نمی­کند.
تاریخچه ایمنی
اسکان انسانهای عصر حجر در غارها در برابرحوادث و بلایای طبیعی
ساخت ارابه های جنگی در دوران کوروش و ایمنی فرد سوار برارابه
مطالعات سقراط و ابوعلی سینا درارتباط با دردهای شکمی کارگران نقاش که با سرب موجود در رنگهای مصرفی ارتباط داشته است
مطالعه دانشمندان بزرگ دنیا روی معدن کارانی که در تماس با سیلیس و سایر مواد تهدید کننده سلامت بودند
تا اواخر قرن هیجدهم مخاطرات صنعتی به سبک امروز وجود نداشت
تاریخچه ایمنی با دید علمی و منظم به عصر ماشین و انقلاب صنعتی ( اختراع ماشین بخار و جهش در صنایع نساجی - 1782) بر می­گردد ، قبل از انقلاب صنعتی انسان علاوه بر نیروی ماهیچه خود از انرژی حیوانات ، باد و آب استفاده می کرد و در انقلاب صنعتی ماشین وارد عرصه تولید و نیروی مکانیکی و سپس الکتریکی بوجود آمد . ورود ماشین و ساخت چرخ دنده ها ، پرس­ها و تیغه­ها و...و عدم توجه به وضعیت ایمنی آنها با توجه به شرایط تولید باعث مرگ و ناقص العضو شدن تعداد کثیری از کارگران بخصوص در انگلستان شد (لشکر معلولین منچستر) که علت عمده آن :
1- فقدان وسایل حفاظتی و نامساعد بودن شرایط فیزیکی کار و عدم توجه به روش­های ایمن انجام کار
2- بی­تجربه بودن کارگران جذب شده به کارخانه­ها برای کار با ماشین­های جدید
سیر تحولات قانونی ایمنی
تصویب قانونی در خصوص حفظ سلامت جسمی و روحی کار آموزان و کارگران شاغل در کارخانجات بافندگی در سال 1820 میلادی
ایجاد یک اداره رسمی بازرسی در سال 1833 میلادی
تصویب قوانین کار مرتبط با ایمنی در سال 1888 در اروپا و آمریکا
تاسیس سازمان بین المللی کار در سال 1919 و پس از جنگ جهانی اول برای حمایت از حقوق کارگران و ایجاد شرایط مساعد کار و امکانات رفاهی و اشتغال و سطح زندگی مناسب برای کارگران در سراسر دنیا
تقسیم بندی کلی HSE
HSE طیف گسترده ای از علوم پایه و مهندسی را به خود اختصاص داده است اما به طور کلی می­توان آن را به دو شاخه ی HSEMS وTechnical تقسیم بندی کرد.
1- نظام مدیریت HSE
(HSE-MS : HSE Management System)
نظام مدیریتHSE سعی در بهبود وضعیت بهداشت، ایمنی و محیط زیست یک مجموعه دارد و مجموعه استانداردهای ISO 14000 و18000 OHSAS الزاماتی رابرای این مقوله‌ها پیش­بینی کرده‌است. طرح‌ریزی و داشتن برنامه‌ای مشخص و از پیش تدوین شده از الزامات ISO می‌باشد و مدیریت HSE را در شناسایی راه درست یاری می‌نماید. داشتن خط مشی زیست‌محیطی و ایمنی برای یک مجموعه افقهای دید را روشن می‌نماید و استقرار چرخه PDCA (طرح‌ریزی - انجام - بررسی - اقدام و بازنگری) باعث پویایی مجموعه و بهبود مستمر خواهد شد.
نظام مدیریت HSE یک ابزار مدیریتی برای کنترل و بهبود عملکرد بهداشت، ایمنی و محیط زیست در همة برنامه های توسعه ی صنعتی یا تشکیلات سازمانی می باشد. این نظام به کمک :
ایجاد بستر فرهنگی خلاق و نگرشی نو و سیستماتیک
همگرایی و چیدمان هم افزای نیروهای انسانی و امکانات و تجهیزات
و با استفاده از سیستم آموزش کارآمد، ممیزیهای دوره­ای، ارزیابی و بهبود مستمر
موجب به حداقل رساندن اثرات نامطلوب صنعت بر محیط و افزایش اثرات مطلوب آن ، به صفر رساندن حوادث و آسیب­های ناشی از کار ، ارتقاء سطح سلامت افراد و همچنین صیانت از محیط زیست به عنوان سرمایة بشریت می گردد.
در واقع بدین طریق نظام مدیریت به 4 هدف اصلی خود که همان
1- به حداقل رسیدن سطح خطاها
2- عدم وقوع حوادث
3- عدم آلودگی محیط زیست
4- وارد نشدن صدمه و آسیب به کارکنان و سایر گروه های ذی نفع می باشند ، رسیده است.
2- مهندسی HSE
( Technical HSE)
مهندسی ایمنی ، سلامت حرفه ای و حفاظت محیط زیست(HSE) از سه بخش متفاوت اما لاینفک تشکیل شده است:
 سلامت (Health )
بهداشت حرفه ای شاخه­ای از علم بهداشت است که با شناسایی، اندازه­گیری، ارزیابی و کنترل عوامل زیان­آور در محیط کار از بروز بیماری­ها و عوارضی که ممکن است توسط عوامل زیان­آور فیزیکی ، شیمیایی ، بیولوژیکی ، ارگونومیکی و روانی بوجود آید ، جلوگیری می­کند .
یک مهندس HSE وظیفه دارد تا سلامت نیروی انسانی زیرمجموعه ی خودش را حفظ کند.مهندس HSE باید خطرات موجود در محیط کار اعم از فیزیکی، شیمیایی، ارگونومیک، روانی و بیولوژیک را شناسایی کرده وراهکارهایی را برای کنترل آنها ارایه نماید.
ایمنی ( Safety )
مهندس HSE وظیفه دارد نسبت به تهیه دستورالعملهای لازم جهت ارزیابی و پیشگیری ریسک، پیشگیری از وقوع حوادث، آسیب ها و حفاظت کارکنان و تاسیسات، برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی آتش و اطفاء حریق، مانورهای واکنش در شرایط اضطراری، نظارت بر حسن اجرای پروانه های کار سرد و گرم در سطح تاسیسات، ساماندهی وضعیت تجهیزات حفاظت فردی و گروهی پرسنل اقدام نماید
محیط زیست (Environment) 
در درجه ی سوم یک مهندس HSE باید محیط زیست را از آلودگی نجات دهد و از ورود مواد مضر به محیط زیست (آب،خاک و هوا) جلوگیری کند و شرایط زیست محیطی را بر طبق استانداردهای مورد تائید سازمان حفاظت محیط زیست کنترل نماید.
بدیهی است که برای نتیجه بخش بودن فعالیت ها لازم است نظرات و راهکارهای مهندس HSE در کلیه ی فرایند های سازمان اعم از :
طرح ایده ، انتخاب فرایند های تولیدی ، طراحی ، خرید و ساخت ، ساختمان و نصب ، راه اندازی و بهره برداری و برچیدن واحد به کار گرفته شوند.
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1397/05/03
تعداد بازدید صفحه:
1420
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:8
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه